Lektury

LEKTURY

W poszczególnych klasach lektury dobierane są zwykle spośród niżej podanych tytułów.

Polecamy poniższą stronę internetową, na której można znaleźć wiele książek do poczytania lub posłuchania za darmo http://wolnelektury.pl/katalog/lektury/

KLASA I
1.  M. Kownacka Plastusiowy pamiętnik
2.  E. Szelburg-Zarembina Najmilsi
3.  J. Brzechwa  Brzechwa dzieciom
4.  J. Tuwim Wiersze dla dzieci
5.  H. Łochocka Wróbelek Elemelek i jego przyjaciele
6.  Cz. Janczarski Jak Wojtek został strażakiem
7.  A. Bahdaj Pilot i ja
8. M. Konopnicka Na jagody
9.  M. Jaworczakowa Jacek, Wacek i Pankracek
10.  M. Konopnicka Co słonko widziało
11.  J. Grabowski Czarna owieczka
12.  W. Bełza Kto ty jesteś? Polak mały

KLASA II
1.  Ch. H. Andersen Baśnie (wybór)
2.  J. Grabowski J. Puc, Bursztyn i goście
3.  G. Knutsson Przygody Filonka Bezogonka
4.  M. Kruger Karolcia
5.  H. Lofting Doktor Dolittle i jego zwierzęta
6.  S. Michałkow Nie płacz, koziołku
7.  A. Milne Kubuś Puchatek
8.  E. Szelburg-Zarembina Idzie niebo ciemną nocą
9.  H. Ch. Andersen Dziecię elfów
10.  H. Ch. Andersen Dziewczynka z zapałkami
11.  J. Tuwim  Wiersze dla dzieci (wybór)
12.  J. Brzechwa  Wiersze dla dzieci (wybór)
13.  Praca zbiorowa Legendy mojego dzieciństwa
14. Praca zbiorowa Przysłowia polskie – rymowanki dla dzieci

KLASA III
1.  A. Bahdaj Mały pingwin Pik-Pok
2. J. Grabowski Czarna owieczka
3. J. Brzechwa  Brzechwa dzieciom
4. J. Papuzińska Nasza mama czarodziejka
5. G. Kasdepke Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci
6. K. Makuszyński, M. Walentynowicz Przygody Koziołka Matołka
7. J. Porazińska Szewczyk Dratewka
8.  J. Tuwim Wiersze dla dzieci (wybór)
9.  M. Kruger Karolcia
10. O. Preussler Malutka czarownica
11. G. Kasdepke Detektyw Pozytywka
12. A. & C. Centkiewiczowie Zaczarowana zagroda
13. M. Konopnicka Na jagody

KLASA IV
1.  J. Brzechwa Akademia Pana Kleksa
2.  A. Bahdaj Wakacje z duchami
3.  P. Beręsewicz Co tam u Ciumków
4.  E. Niziurski Niewiarygodne przygody Marka Piegusa
5.  B. Prus Katarynka
6.  C. Collodi Pinokio
7.  J. Korczakowska Spotkanie nad morzem
8.  H. Ozogowska Chłopak na opak
9.  J. Duszyńska Cudaczek-Wyśmiewaczek
10. H.Ch. Andersen Baśnie (wybór)
11. A. Lindgren Dzieci z Bullerbyn

KLASA V
1.  E. Niziurski Sposób na Alcybiadesa
2.  H. Sienkiewicz W pustyni i w puszczy
3.  I. Jurgielewiczowa Ten obcy
4.  J. Verne W 80 dni dookoła świata
5.  A. Szklarski Tomek w krainie kangurów
6.  F.H. Burnett Tajemniczy ogród
7.  F. Molnar Chłopcy z Placu Broni
8. B. Prus Katarynka

KLASA VI
1.  J. Słowacki Balladyna
2.  H. Sienkiewicz Sachem
3.  S. Lem Bajki robotów
4.  W. Gomulicki Wspomnienia niebieskiego mundurka
5.  M. Konopnicka Dym
6.  L.M. Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza
7. H. Sienkiewicz Janko Muzykant

 KLASA VII
1.  A. Mickiewicz Dziady cz. II
2.  A. Fredro Zemsta
3.  B. Prus Kamizelka
4.  A. de Saint-Exupery Mały Książę
5.  S. Mrożek Śpiąca królewna
6. H. Sienkiewicz Latarnik
7.  S. Żeromski Siłaczka
8.  M. Dąbrowska Marcin Kozera
9.  K. Makuszyński Szatan z siódmej klasy

KLASA VIII
1.  A. Mickiewicz Pan Tadeusz
2.  M. Białoszewski Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty)
3.  I. Fink Drzazga
4.  J. Iwaszkiewicz Ikar
5. Molier Skąpiec
6.  S. Mrożek Baba
7.  S. Mrożek Na pełnym morzu
8.  H. Sienkiewicz Krzyżacy
9.  S. Lem Dzienniki gwiazdowe
10.  M. Musierowicz Noelka
11.  J. Parandowski Przygody Odyseusza
12. W. Lasocki Wojtek spod Monte Cassino
13. A. Kamiński Kamienie na szaniec
14. S. Żeromski Siłaczka