O Helenie M.

modrzejewska HELENA MODRZEJEWSKA
1840-1909

Była wielką polską aktorką – tragiczką o światowej sławie, propagatorką twórczości Williama Szekspira. Zaliczana była do najpiękniejszych kobiet epoki. Występowała na scenach teatrów Krakowa i Warszawy.

W 1876 roku wyemigrowała do Kalifornii wraz rodziną oraz przyjaciółmi, m. in. laureatem nagrody Nobla Henrykiem Sienkiewiczem i osiedliła się w Anaheim. Na obczyźnie przyjęła pseudonim Helena Modjeska.

W 1877 roku, po intensywnej nauce języka angielskiego, z wielkim sukcesem zadebiutowała w San Francisco. Kontynuowała swą wspaniałą karierę aktorską przez 30 lat, przeważnie występując na scenach amerykańskich i angielskich. Zyskała olbrzymie uznanie i rozgłos, występując głównie w repertuarze szekspirowskim. Ponadto stworzyła kreacje w dramatach Słowackiego, Ibsena i obu Dumasów. Zagrała łącznie w 260 rolach.

Zmarła 8 kwietnia 1909 roku w Bay Island w Newport. Jej pogrzeb odbył się w Los Angeles, ale potem Jej szczątki przeniesiono na cmentarz Rakowicki w Krakowie, a uroczystości pogrzebowe przerodziły się w manifestację patriotyczną.

Wiele miejsc w Kalifornii zostało nazwanych Jej imieniem, m. in. Modjeska Peak w Saddleback Mountain oraz Modjeska Canyon w Cleveland National Forest, gdzie znajduje się Arden: Historyczny Dom i Ogród Heleny Modrzejewskiej.